Plotery laserowe to efektowna nowinka w przemyśle poligraficznym. Jest to bardzo młoda technologia zdobienia, ale ze względu na swoje liczne zalety zdążyła pozyskać sobie wielu zwolenników.
Na czym polega cięcie i grawerowanie laserowe?
Zasada działania plotera laserowego jest bardzo prosta. W specjalnej tubie generowany jest promień lasera, który za pośrednictwem zestawu zwierciadeł przekazywany jest do ruchomej karetki, przemieszczającej się nad obrabianym przedmiotem. W karetce tej znajduje się soczewka, która skupia promień na obrabianym przedmiocie w możlie najmniejszej plamce, dzięki czemu w takim małym punkcie skupiona jest cała moc lasera. Istnieje możliwość sterowania szybkością przemieszczania się karetki a także sterowania mocą tuby. Umiejętnie wykorzystując te możliwości możemy uzyskać rożnorakie pożądane efekty, począwszy od lekkiego wygrawerowania jakiegoś znaku a skończywszy na przepaleniu materiału na wylot (wycinanie).
Zastosowanie
– cięcie i grawerowanie takich materiałów jak
- drewno
- skóra
- papier
- karton
- powłoki lakiernicze
- stal
- aluminium
- szkło
- porcelana
- plexi
- inne tworzywa sztuczne
- oraz wiele innych.
Tą technologią da się oznakować prawie wszystko.
Wsadzając do plotera jakikolwiek przedmiot, trzeba dopasować odpowiednie parametry do porządanego efektu jaki chceny uzyskać, nacisnąć start i….. gotowe, nasz przedmiot jest oznakowany.
Jedną z wielu zalet jaką niesioe ze sobą ta technologia to fakt, że promień lasera nie zużywa się mechanicznie, co ma znaczący wpływ na powtarzalność wykonywanych operacji, a także ekonomiczność całego procesu.
Ponadto urządzenie jest niezmiernie precyzyjne, co umożliwia oznakowanie elementów o bardzo małych gabarytach przy zachowaniu bardzo dużej dokładności.